Çfarë i ndodh trurit tuaj nëse hani akullore?

Në stinën e verës akulloret janë përveçse shumë të shijshme  por edhe freskuese. Ato të japin mundësinë t’i konsumosh në shije të ndryshme, gjë e cila i bën aspak të mërzitshme. Akulloret janë të parapëlqyerat jo vetëm të fëmijëve por edhe të të rriturve.

Sipas një studimi të fundit të bërë nga një grup profesorësh në Universitetin e Tokios, është zbuluar se nëse hani një lugë të madhe akullore për mëngjes, mund të ndikojë në shpejtësinë e funksionimit të trurit. Për të vërtetuar këtë, profesorët japonezë kryen një eksperiment me një grup personash. Ata duhet të konsumonin çdo ditë në mëngjes 3 lugë me akullore. Pas kësaj ata duhet të përdornin kompjuterin për të realizuar një numër ushtrimesh mendore.

Pasi ky eksperiment u bë për disa ditë rresht, u vërejt se personat të cilët kishin ngrënë akullore, kishin reagime më të shpejta dhe ishin më të mirë në procedimin e informatave krahasuar me persona të tjerë të cilët nuk kishin ngrënë akullore për mëngjes.

Related posts

Loredana dhe Capital Bra, arrin dy milion klikime kënga e re

admin

4 këshilla për t’i mbijetuar një ndarjeje gjatë karantinës

admin

Më shpejt nga sa pritej, Meghan dhe Harry janë gati për fëmijën e dytë

admin

Mëlqinja Shqiptare, Shëruesja e Fortë me Vlera Natyrale

admin

Fansi e pyet çfarë mendon për shqiptarët, i dashuri i Duas ia kthen me “shqipe”

admin

Loredana dhe Tuna realizojnë sfidën më të fundit të TikTok

admin