57 vite nga tërmeti që shkatërroi Shkupin

57 vite më parë një tërmet goditi Shkupit ku rreth një mijë njerëz humbën jetën. 26 korriku është ndër momentet më tragjike të Shkupit.

Shënimi i 57-vjetorit të tërmetit katastrofal do të fillojë në përmendoren e viktimave të tërmetit në varrezat e Shkupit në Butel.

Tërmeti me 6.1 ballë ndodhi në orën 5:17 ndërsa 1.000 deri 1.100 persona humbën jetën. Pa vendbanim mbetën rreth 200.000 njerëz.

Hekurudha e vjetër sot është Muze i Bashkisë së Shkupit dhe paraqet simbol të tërmetit të madh. Ora e hekurudhës gjithmonë mban akrepat 5:17, për të rikujtuar tërmetin katastrofal.

Related posts

Pendarovski e nënshkroi Instrumentin për aderimin drejt NATO-s

admin

Filipçe: Mjekë amerikanë po trajtojnë stafin tonë infektologë

admin

Covid-19, një viktimë dhe 7 raste të reja në Maqedoni

admin

“Covid-19” , aktivitete për vënien në funksion të sa më shumë shtretërve spitalorë

admin

Filipçe: Në fund të javës do të diskutojmë për hapjen e kufijve

admin

Qeveria s’ka vendim për pagat e nëpunësve shtetëror

admin