Rama inspekton masat në tregje, thirrje të moshuarve të qëndrojnë në shtëpi

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka vizituar gjatë ditës së mërkurë disa tregje të vogla në Tiranë për të parë nga afër zbatimin e masave për të luftuar koronavirusin.

Kreu i qeverisë shqiptare e vlerësoi si pozitive situatën në tregje, derisa përsëriti thirrjen drejtuar të moshuarve që të qëndrojnë në shtëpi pasi ata janë më të rrezikuarit nga kjo sëmundje, shkruan A2 CNN.

“Sot në disa tregje të Tiranës ku situata ishte mjaft pozitive. Problem pensionistët që dalin nga shtëpia, çka është e ndaluar, sepse shkalla e rrezikut për ta është shumë e lartë. Dhe duke qenë se ju njoh mirë, po i dal përpara duke ju thënë aman, mos më shkruani ku e ke maskën e pse s’ke dorashka”.

“E kemi përsëritur që maska e dorashkat nuk janë për kalimtarët, po të sëmurët, ata që kujdesen për një të sëmurë apo ata që e kanë punën me mundësi kontaktesh të afërta në tërësi. Kalimtarët mjafton të respektojnë rregullat, sidomos distancën +1m, mosdhënien e dorës, përdorimin e gropës së brrylit nëse teshtijnë apo kolliten dhe janë të mbrojtur”, shkruan Rama në Facebook.

Related posts

Thaçi: Ushtria e Kosovës së shpejti pjesë e misioneve paqësore të NATO-s

admin

Blero- politikanëve: Mos gaboni me mungu, e keni mundësinë me mësu te “Mësimi Online”

admin

Glauk Konjufca thirrje LDK-së: Dëgjojeni Vjosa Osmanin

admin

Arrestohen dy persona, tentuan në kalojnë ilegalisht kufirin në Hanin e Elezit

admin

SHBA: Nuk ka plan sekret për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë

admin

​Mustafa pjesë e Samitit të EPP-së

admin