Prokuroria e Stambollit përgatit aktakuzë për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi

Prokuroria e Stambollit njoftoi më 25 mars se ka përgatitur një aktakuzë kundër 20 personave, të dyshuar për përfshirje në vrasjen e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi, në Konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll, raportoi Reuters.

Deklarata tha se aktakuza përfshinte ish-zëvendës shefin e Inteligjencës Saudite, Ahmed el Assiri dhe një ish këshilltar të gjykatës mbretërore Saud el-Katani si “nxitës të një vrasje të planifikuar me një qëllim monstruoz”.

Aktakuza përfshinë edhe 18 persona të tjerë.

Jamal Khashoggi, ishte një banor amerikan dhe një kolumnist i gazetës Washington Post.

Gazetai Khashoggi, i cili u vra në tetor të vitit 2018, njihej si një kritik i udhëheqjes saudite. Ai shkoi në Konsullatë për të marrë dokumentet personale. Trupi i tij nuk u gjet kurrë.

Related posts

Qeveria australiane u kërkon punëtorëve të huaj të largohen nga vendi

admin

Spanja propozon fond të përbashkët prej 1.5 trilionë eurove për rimëkëmbje ekonomike

admin

Koronavirusi, Netflix dhe YouTube marrin vendimin për videot

admin

Johnson tregon për “luftën” e tij me sëmundjen Covid-19

admin

Lindi në kohë koronavirusi, prindërit i vendosin emrin Dezinfektues

admin

OBSH: Koronavirusi nuk do të zhduket, do të duhet të mbrohemi

admin