MBËSHTETJA E MERKELIT PËR DIALOGUN KOSOVË-SERBI

Analistët gjermanë si Bodo Weber, këtë e konsiderojnë si lajm mbresëlënës, që shënon fillimin e kthimit të një dialogu politik të bazuar tek rregullat.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ia ka njohur të drejtën Qeverisë për ta përfaqësuar Kosovën në negociatat me Serbinë, ndryshe nga siç ka vepruar Brukseli zyrtar deri tash e edhe Washingtoni, qendra këto që akterë dialogu kishin identifikuar presidentët.

Kancelarja Merkel ia ka shprehur qëndrimin një ditë më parë kryeministrit Albin Kurti, gjatë një telekomunikimi që e kanë pasur, shkruan KOHA.

Në lidhje me përmbajtjen e bisedës kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët zëdhënësi i Qeverisë Federale, Steffen Seibert, dhe ai i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu. Në versionin adresuar mediave në Kosovë nuk figuronte paragrafi në të cilin Merkel flet për institucionin që duhet t’i zhvillojë negociatat. Mirëpo, ndryshe nga kjo, paragrafi ndodhet në versionin e deklaratës së publikuar në uebfaqet e qeverive të të dyja vendeve.

Related posts

BE, 15 milionë euro Serbisë si nevojë urgjente

admin

Haradinaj: AAK mbështet krijimin e qeverisë së re pa qenë pjesë e saj

admin

Mustafa: Nuk do t’i tërheqë ministrat e LDK-së nga Qeveria, i mbetet Kurtit të vendosë nëse do të punojë me ta, ose t’i lirojë siç bëri me Hotin

admin

FOTOJA NUDO E CILA PO QARKULLON NË INTERNET, POR ËSHTË FSHIRË NGA VETË ORIOLA!

admin

Gjykata Kushtetuese në Kosovë do ta shqyrtojë me urgjencë çështjen e dekretit të presidentit

admin

Në Gostivar katër persona kanë shkelur orën policore

admin