Bilanci botëror i Covid-19/ 423 mijë të infektuar dhe afro 19 mijë viktima

423,515 të infektuar dhe 18,910 viktima është bilanci aktual i Covid-19, në mbarë botën.

Aktualisht situata paraqitet problematike në Itali, Spanjë dhe SHBA. Vendi më i goditur në Evropë, Italia numëron 69,176 të prekur dhe 6,820 viktima, ndërkohë që shifrat kanë ndryshuar me ritme të frikshme edhe në Spanjë. Saktësisht 42,058 infektime dhe 2,991 të vdekur.

Po kështu, SHBA ka 54,916 raste dhe 784 të pajetë. Ndërkohë në Iran, 24,811 raste dhe 1,934 viktima si dhe në Francë 22,304 raste dhe 1,100 viktima.

Listës së gjatë të vendeve nën izolim, së fundmi i është bashkuar edhe India, e cila ka shpallur izolimin për 21 ditë duke nisur nga orët e para të së mërkuës.

“Do të ketë ndalim të plotë të daljes nga shtëpitë tuaja”, deklaroi kryeministri, Narendra Modi në një fjalim televiziv.

Nga ana tjetër, Rumania ka shpallur karantinim total. Shteti në fjalë ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme më 16 mars, mirëpo numri i rasteve ka vazhduar të rritet ndjeshëm, meqë njerëzit kanë injoruar rekomandimet e qeverisë për të qëndruar brenda. Më 24 mars, autoritetet kanë raportuar për 186 raste tjera – shifrën më të lartë të shënuar në baza ditore – dhe një vdekje, duke e dërguar në 762 numrin e rasteve të infektuara dhe në tetë atë të fataliteteve.

Related posts

Hungaria rinis sezonin në fund të muajit maj

admin

Rrjedhja e gazit në një fabrikë në Indi shkakton vdekjen e së paku tetë personave

admin

Stafi i Shtëpisë së Bardhë urdhërohet të vendosë maska

admin

SHBA, përplasje mes qeverisjes federale dhe lokale ndërsa rëndohet kriza e koronavirusit

admin

Numri i te vdekurve arrin ne 1000 ne SHBA nga COVID 19

admin

Covid-19, Turqia do ndërtojë dy spitale në Stamboll

admin