Zaev pas vendimit të KE-së: Vendim historik, nuk ka më pengesa dhe kushte

“Është sjellë vendimi. Maqedonia e Veriut i nisë negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Vendim historik në këto ditë të vështira për popullin tonë. Nuk ka më asnjë pengesë, as kushte. Komisioni Evropian duhet t’i bëjë përgatitjet, ndërsa konferenca e parë ndërqeveritare do të mbahet sa më shpejtë të jetë e mundur”.

“Urime qytetarëve, siç arritëm të kthehemi në rrugën drejt NATO-s dhe BE-së, po ashtu bashkë do ta tejkalojmë edhe epideminë që e ka kapluar botën”, shkruan Zaev.

Ndryshe, ministrat e jashtëm të vendeve të BE-së në mbledhjen e sotme unanimisht mbështetën vendimin që të nisen negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në Bashkimin Evropian./Telegrafi/

Related posts

MPB: 83 persona nuk respektojnë orën policore, arrestohen 56 prej tyre

admin

57-vjeçarja nga Kumanova pas vdekjes u diagnostikua me Covid-19

admin

25-vjeçari përplas me makinë katër fëmijë, humb jetën fëmija 4 vjeç

admin

Ka shkuar në 6 numri i të vdekurve nga virusi Korona në Maqedoninë e Veriut

admin

Ndërroi jetë edhe një dibran nga Koronavirusi, u infektua në Maqedoni, vdiq në Amerikë

admin

Një i vdekur dhe tetë të lënduar nga aksidenti zinxhiror në afërsi të Strumicës

admin