Thaçi: Qytetarët e Kosovës janë përjetë mirënjohës për intervenimin ushtarak-humanitar të NATO-s

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi në 21-vjetorin e sulmeve të NATO-s ndaj caqeve të Serbisë tha se qytetarët e Kosovës dhe institucionet e saj përjetë janë mirënjohëse për intervenimin ushtarako – humanitar të NATO-s, që rezultoi me largimin e administratës, ushtrisë dhe policisë serbe nga Kosova.

Thaçi në një postim në rrjetin social Facebook shkruan se ishte ky intervenimi më i madh i aleancës veri-atlantike në mbrojtje të popullit të Kosovës, duke treguar vendosmërinë e shteteve të demokracisë perëndimore për t’iu kundërvënë diktatorit Milosheviq.

“Më 24 mars 1999 aleanca më e fuqishme ushtarake botës, NATO, filloi bombardimet në caqet ushtarake dhe policore serbe. Ishte ky intervenimi më i madh i aleancës veriatlantike në mbrojtje të popullit të Kosovës, duke treguar vendosmërinë e shteteve të demokracisë perëndimore për t’iu kundërvënë diktatorit Milosheviq, që për dy vite me radhë ushtroi dhunë sistematike, vrasje, masakra, gjenocid dhe spastrim etnik anembanë Kosovës. Qytetarët e Kosovës dhe institucionet e saj përjetë janë mirënjohëse për intervenimin ushtarako – humanitar të NATO-s, që rezultoi me largimin e administratës, ushtrisë dhe policisë serbe nga Kosova”, shkruan Thaçi.  /Telegrafi/

Related posts

Gjukanoviq: Jam hajdut, sepse ua vjedh iluzionin për “Serbinë e madhe”

admin

Zgjedhjet në Serbi, rezultatet paraprake nxjerrin fitues absolut partinë e Vuçiqit

admin

Virusi korona, shënohet viktima e 5 në Shqipëri

admin

Deputeti i AAK-së: “Mjaft z. Kurti- E solle Serbinë në Kosovë“

admin

Limaj e quan lajm të mrekulleshëm shërimin e një të infektuari, bën thirrje të qëndrohet në shtëpi

admin

Thaçi pas bisedës me Metën: Kosova dhe Shqipëria do të gjejnë rrugën e përbashkët për ringjalljen e ekonomisë

admin