Presidenti Trump thotë se masat e izolimit mund ta “shkatërrojnë” Amerikën

Presidenti amerikan, Donald Trump ka mbrojtur vendimin e tij për masa më të lehta izolimi në Shtetet e Bashkuara rreth koronavirusit, duke thënë se masat e ashpra mund të “shkatërrojnë” shtetin.
“Shumë njerëz pajtohen me mua. Shteti ynë – nuk është krijuar për t’u mbyllur”, ka thënë ai për kanalin Fox.
“Mund të shkatërroni shtetin në këtë mënyrë, duke e mbyllur atë”.

Trump ka thënë se duke filluar nga java e ardhshme ai do të “analizojë” nëse do të heqë masat për distancim shoqëror dhe karantinë, në mënyrë që ekonomia të kthehet në rrugën e vet.
“Ne nuk mund të humbim Boeing, ne nuk mund të humbim kompani të tilla”, ka thënë ai.
“Nëse humbim këto kompani, ne po flasim për qindra mijëra, miliona vende të punës”, ka thënë ai.

Deri më tani në Shtetet e Bashkuara janë mbi 46,000 njerëz të infektuar dhe 610 të vdekur me koronavirus.
Tash për tash, epiqendër e krizës është Evropa.

Related posts

Palmer: SHBA pranë Ballkanit edhe në kohërat e pandemisë

admin

Shifra të frikshme nga Spanja, 394 viktima nga Covid-19 këtë të diel

admin

Në kohën e krizës së virusit Korona, gjermanët i besojnë Merkelit

admin

​“La stampa”: Rusia solli ndihma të padobishme

admin

Eksperti i OKB: Kriza e karkalecave do të përhapet, rrezikon ushqimin e 25 milionë njerëzve

admin

Guvernatori i Nju Jorkut e pranon gabimin: E nënvlerësuam koronavirusin, është i rrezikshëm

admin