Nesër mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare, Rama kërkon të bëhet me ‘videocall’

Nesër pritet të mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare, i thirrur nga kreu i shtetit, Ilir Meta. Lapsi.al mëson se mbledhja do të zhvillohet në Pallatin e Brigadave, aty ku përgatitjet kanë nisur që ditën e sotme. Janë marrë masa që mbledhja të zhvillohet në një format të atillë që të respektohet distanca fizike mes pjesëmarrësve, për të parandaluar kështu përhapjen e Covid-19. Por ky format nuk i ka pëlqyer kryeministrit Edi Rama.

Ai preferon që mbledhja të zhvillohet me videocall duke shmangur kështu qëndrimin në një sallë të përbashkët. Hezitimi i Ramës është rritur shumë pas konfirmimit me Covid-19 të drejtorit të Urgjencës Kombëtare. Kryeministri nuk po zhvillon asnjë takim me bashkëpunëtorët e tij. Frika e Ramës është më e madhe duke e ditur që ai vuan nga asma. Deri më tani ka konfirmuar pjesëmarrjen në mbledhje vetëm kreu i opozitës, Lulzim Basha.

Ende nuk ka një reagim nga zyra e kreut të qeverisë, i cili insiston që mbledhja të zhvillohet me videocall. Mbetet të shohim nesër se si do të rrjedhin gjërat gjatë kësaj mbledhje të thirrur nga presidenti, për shkak të situatës emergjente që po kalon vendi nga përhapja e koronavirusit.

Related posts

Grenell e mbështet mbajtjen e seancës plenare për mocion

admin

SAKRIFICA E ÇIFTIT NGA PRISHTINA QË LANË FËMIJËT NË SHTËPI PËR TA LUFTUAR KORONAVIRUSIN NË KLINIKËN INFEKTIVE

admin

Deputetët e Kosovës mbajtën një minutë heshtje për Leze Qenën

admin

Kosovë, përkujtohet Dita e Çlirimit nga regjimi serb

admin

Thaçi paralajmëron fundin e karrierës politike: Do t’i kthehem familjes dhe vetvetes

admin

Greqi, vetëm 17 raste të reja dhe dy viktima gjatë 24 orëve të fundit

admin