Mosrespektimi i orës policore nga të rinjtë nën 18 vjeç, përgjegjësi për prindëritAlsat

Pas vendimit të djeshëm të qeverisë për kufizimin e lëvizjes së të rinjve deri në moshën 18 vjeçare nga ora 21:00 deri në mesditën e ditës së ardhshme, respektivisht nga ora 21:00 deri në ora 12:00. Si dhe për kufizimin e lëvizjes së të moshuarve mbi 67 vjeç nga ora 05 e mëngjesit deri në ora 11:00. Institucionet njoftojnë se për mosrespektim e orës policore nga të rinjtë deri në moshën 18 vjeçe do të ketë edhe përgjegjësi për moskujdesje prindërore për prindërit e tyre. Dënimet për prindërit, fëmijët e të cilëve shkelin kufizimet e lëvizjes është nga 200-500 euro.

Sipas të dhënave të fundit nga pandemia e virusit korona në vend, numri i qytetarëve në vetizolim tashmë ka shkuar në 9.814.

Në natën e dytë të orës policore, uniformat blu kanë kontrolluar në 156 pika policore derisa janë shënuar 81 raste të mosrespektimit të ndalimit për qarkullim prej orës 21:00 deri në ora 05:00.

Related posts

Zaev: Zgjedhjet duhet të mbahen 22 ditë pas përfundimit të gjendjes së jashtëzakonshme

admin

Barnatoret nuk kanë maska mbrojtëse, ato që kanë, e kanë gjashtëfishuar çmimin

admin

Filipçe: Po shqyrtohet kufizimi i orës policore nga e enjtja deri të hënën

admin

Stuga me numrin më të madh të të infektuarve, për 24 orë 14 raste të reja

admin

Stoltenberg: Moment historik për Maqedoninë e Veriut, tani në NATO do të valojnë 30 flamuj

admin

20 euro gjobë nëse nuk respektoni masat për mbrojtje personale

admin