Fëmija 6 vjeç, viktimë e koronavirusit në Iran

Në Iran, një fëmijë gjashtëvjeçar ka vdekur si pasojë e infeksionit me koronavirus, raporton Anadolu.

Universiteti i Shkencave të Mjekësisë në krahinën Horasani verior në një deklaratë thekson se në këtë krahinë deri më tani me koronavirus janë konfirmuar së paku 189 persona, ndërsa kanë vdekur 19, në mesin e të cilëve edhe një fëmijë 6-vjeçar.

Gjithashtu shtohet se 99 persona përfunduan me sukses trajtimin dhe u liruan nga spitali.

Viktima më e re nga koronavirusi në Iran është një fëmijë tre vjeçar që vuante nga leuçemia. Irani, pas Italisë dhe Kinës, është vendi më i prekur nga virusi. Rasti i parë i koronavirusit u raportua në 19 shkurt në qytetin iranian Qom.

Në vend, deri më tani më shumë se 23,000 njerëz janë infektuar me koronavirus, ku 1,812 kanë vdekur dhe 8.376 janë shëruar.

Related posts

Sllovenia vendos karantinë të detyrueshme për Maqedoninë e Veriut

admin

Dita e gënjeshtrave anulohet, deri në 5 vite burg nëse shpikni rreth Covid-19

admin

“Leopoldina” paraqet rekomandimet për kthimin në normalitet të Gjermanisë

admin

‘Nuk ka garanci që zgjedhjet në Amerikë nuk do të preken nga koronavirusi’

admin

Në fund të tunelit ka dritë, media italiane: Kur do ta mposhtim pandeminë

admin

Studimi: Gjermanët kundër ndihmës financiare për sportet profesioniste

admin