Bekteshi: Rrogat e administratorëve nuk do të preken

Për BDI-në është e pranueshme masa e propozuar nga LSDM për pagënminimale të funksionarëve në shenjë të solidaritetit në kushte të krizës ekonomike nga virusi korona, por jo edhe që të ketë ulje të tillë të pagave të administratës publike. “Po, unë jam i gatshëm të shkoj në ulje të pagës, por jo vetëm unë, ne si BDI e mbështesim masën që ka të bëjë me pagën minimale për të gjithë funksionarët dhe të emëruarit, por jemi kundër që të shkojmë me pagë minimale për gjithë administratën publike. Gjithsesi se kishte propozime tona dhe do t’i inkurajoja të gjitha Odat Ekonomike, Organizatat Joqeveritare dhe ekspertët që të dorëzojnë propozime adekuate, sepse ne mendojmë se ka edhe pika të tjera në Buxhet ku mund të ketë shkurtime fillimisht dhe të shkojmë në faza për atë se shpenzimin nga kjo pandemi duhet ta bartim të gjithë.”- tha Kreshnik Bekteshi nga BDI.

Related posts

Shumë largime nga puna në restorantet dhe kafenetë e Ohrit dhe Strugës

admin

SHBA-të urojnë Maqedoninë e Veriut për anëtarësimin në NATO

admin

Tentoi të vidhte makinën gjatë orës policore, arrestohet 23-vjeçari

admin

Zaev: Është koha që BDI-ja të kaloj në opozitë

admin

Tetovarët të revoltuar, nuk jeni të mirëseardhur në Tetovë më!

admin

Qeveria i shton masat: Mbyll qendrën e skijimit në Mavrovë dhe kalimet kufitare me Shqipërinë

admin