Bëhen 22-vjet nga Epopeja e Dukagjinit

Sot mbushen 22 vjet nga zhvillimi i betejës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Gllogjan e njohur si Epopeja e Dukagjinit.

Më 24 mars 1998 në Gllogjan është zhvilluar beteja frontale nga Forcat e UÇK-së dhe forcave të armikut, të cilat e kishin rrethuar Gllogjanin, ndërsa synim kishin shtëpinë e familjes Haradinaj, ku hasën në rezistencë të fuqishme.

Në këtë ditë ranë dëshmorë Him Haradinaj, Gazmend e Agron Mehmetaj.

Për shkak të gjendjes në vend me koronavirus, nuk do të ketë aktivitete sikurse herëve tjera që do të përkujtonte këtë betejë.

Related posts

Komisioni i Venecias nuk do të shqyrtojë kërkesën e qeverisë së Kosovës

admin

Veton Suroit i meret cmimi qytetar nderi i Kukesit, pas nje fushate te tij ndaj UCK-se te njejt si te Beogradit

admin

Sot në ora 3:00 nis shtetrrethimi në Shqipëri

admin

Borel: Koordinim, solidaritet dhe kanalizim i mbështetjes për Ballkanin Perëndimor nga BE-ja

admin

Covid-19, varroset nën masa të rrepta sigurie viktima e djeshme/ E pranishme vetëm bashkëshortja

admin

Ndodhet në karantinë, kryeministri grek në pritje të rezultatit të testeve ndaj COVID 19

admin