Spitalet në Madrid afër kollapsit, Spanja regjistron 462 vdekje vetëm në 24 orë – dita më e keqe nga fillimi i epidemisë

Të paktën 2,182 njerëz kanë gjetur vdekjen në Spanjë nga COVID-19 dhe 33.089 raste janë konfirmuar deri më tani, sipas të dhënave zyrtare të lëshuara të hënën.

Ndërsa gjatë 24 orëve të fundit, vendi pa 462 njerëz të vdekur dhe rreth 4500 raste të reja të konfirmuara, që vlerësohet si dita më e keqe që nga fillimi i epidemisë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Veç këtyre, mbi 2,300 njerëz tani janë në njësi të kujdesit intensiv (NjQV), ndërsa 3,355 janë rikuperuar.

Të hënën, një zëdhënës i qeverisë konfirmoi se rreth 12% (3,910) të të gjitha rasteve të konfirmuara janë zbuluar në punëtorët e kujdesit shëndetësor të vendit.

Gjatë fundjavës, Madridi, i cili ka regjistruar mbi 1.200 vdekje tashmë, kishte spitalet e tij afër kolapsit.

Në të paktën një spital, pacientët po mjekoheshin në dysheme dhe në korridore, sipas të përditshmes spanjolle El Mundo.

Ndërkohë, e përditshmja kryesore spanjolle El Pais raportoi se spitale të ndryshme në rajonin e kryeqytetit kishin NjQV që punonin me më shumë se dyfish kapacitet.

Një spital i stilit ushtarak në qendrën kryesore të konferencave të Madridit IFEMA është duke u ngritur për të mbajtur sa më shumë 5000 shtretër.

Të dielën, ai filloi të priste pacientët e parë dhe filloi të sjellë profesionistë të kujdesit shëndetësor në baza vullnetare.

Autoritetet po përpiqen të krijojnë spitale të ngjashme në të gjithë vendin.

Të dielën, kryeministri spanjoll njoftoi se bllokimi në Spanjë do të zgjatet deri të paktën 11 prill.

Përhapja e COVID-19 që filloi në Wuhan, Kinë, është shpallur një pandemi nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH).

Të dhënat e përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me bazë në SHBA tregojnë se virusi tani është përhapur në 167 vende dhe rajone.

Mbi 343,400 raste dhe 15.300 vdekje janë raportuar në të gjithë botën që nga dhjetori i kaluar, ndërsa më shumë se 100,000 njerëz janë shëruar. /Telegrafi/Related posts

Gjermani, kufizimet kundër Covid-19 mund të zgjaten edhe për një javë

admin

Spanja gradualisht po i kthehet normalitetit

admin

​Dita Botërore e Lirisë së Shtypit

admin

Trump nënshkruan urdhër ekzekutiv për reforma në polici

admin

SHBA, mbi gjysmë milionë raste me COVID-19

admin

Kryetarja e KE-së paralajmëron se dezinformatat për KOVID-19 janë të rrezikshme për jetë

admin