Hasani: Qeveria po e uzurpon pushtetin jashtëligjshëm

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetutës thotë se me vendimin për kufizimin e lëvizjes së qytetarëve për shkak të koronavirusit, Qeveria e Kosovës ka vepruar në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës.

“Të drejtat dhe liritë kushtetuese nuk mund të kufizohen pa garancione kushtetuese të cilat mund të bëhen vetëm pas procedurave që i kontrollon sovrani në Kuvend”, tha Hasani në Pressing të T7.

Related posts

13 vite më parë u miratua deklarata e Ahtisaarit

admin

Covid-19/ BE 410 milionë euro ndihma për Ballkanin Perëndimor, përfshirë Shqipërinë

admin

Qeveria me masa të reja ndaj COVID-19, kufizohet lëvizja e qytetarëve dhe automjeteve

admin

Vdes një vajzë në Prishtinë, dyshohet se ra nga një ndërtesë

admin

Ekonomia greke pritet të tkurret deri në 10 për qind

admin

Një tjetër person pozitiv për covid-19 në Durrës, nuk tregoi datën reale të hyrjes në Shqipëri

admin