Gjermania pranon në spitalet e veta pacientët e parë italianë me COVID-19

Gjermania është vendi i parë i huaj që i ofron Italisë transferimin e pacientëve të infektuar nga koronavirus në spitalet e tyre.

Gjashtë pacientë me COVID-19 nga Lombardia u nisën në Saksoni, si nismë e solidaritetit gjerman ndaj Italisë, shkruan TGCOM24.

Lajmi u konfirmua nga guvernatori i Landit të Saksonisë Michael Kretschmer.
Michael Kretschmer theksoi se ai iu përgjigj një kërkese të Italisë për ndihmë.

”Eshtë një sinjal shumë i rëndësishëm që mund të ndihmojmë edhe të tjerët,” theksoi ai.
Dresden aktualisht ka 865 raste të konfirmuara të koronavirusit. Eshtë hera e parë që pacientët italianë janë transferuar në një vend tjetër të BE.

Gjermania është e gatshme të mirëpresë edhe francezët. Spitalet gjermane në zonën në kufi me Francën janë gjithashtu të gatshëm të ndihmojnë pacientët francezë që vuajnë nga Coronavirusi shkruan gazeta Faz.

Related posts

Propaganda ruse kundër Evropës në kohën e virusit Corona

admin

Trump e bën të qartë, Meghan dhe Harry duhet të paguajnë për sigurinë e tyre në SHBA

admin

Trump thotë se Kina mund të përballet me pasoja për përhapjen e COVID-19

admin

Engel: Kosova duhet ta heq taksën, SHBA të ritkthejë fondet e MCC-së

admin

​Diplomatët e OKB-së konfirmojnë: Mercenarët rusë po luftojnë në Libi

admin

Zyrtare, shtyhet Samiti i Këshillit Evropian

admin