Fjalë të urta popullore: Edhe diell të bëhesh, të gjithë nuk i ngroh dot!

• Ai që di më së shumti, flet më së paku!

• Burri është koka, kurse gruaja është qafa!

• Fjalët janë gra, veprat burra!

• Gruaja e fut shejtanin në shishe!

• Gjuha vete ku dhemb dhëmbi!

• Kush s’ka koke, ka këmbë!

• Budallait hapi rrugë!

• Gjithë gishtat dhembin njësoj!

• Kali i botës të lë në udhë!

• Atje ku ka, derdhet!

• Bie një gur, e lëviz një mur!

• Bora është e bardhë, por e ndyjnë qentë!

• Burrë e grua si mish e thua!

• Çfarë bën i ati, e heq i biri!

• Dhe sikur deti kos të bëhet, për të varfrin nuk gjendet lugë!

• Edhe diell të bëhesh, të gjithë nuk i ngroh dot!

• Mos u mbaj se je, mos u mbaj se ke; kur te vesh matanë, veç dy metra dhe!

• Gabimet që harrohen, përsëriten!

• Një krimb thanë një lis!

• Të flasësh pa menduar, është si të zbrazësh pushkën pa e vënë në shenjë!

• Më mirë një luan në krye të gomarëve, sesa një gomar në krye te luanëve!

• Gratë i përkushtohen Zotit kur nuk i hyjnë më në punë djallit!

• Dashuria që ushqehet me dhurata ka gjithmonë uri!

• Kush lyp shumë, e humb dhe atë që ka!

• Me thuaj c´shokë ke, të të them se cili je!

Related posts

Izolimi nga Covid-19, Rihanna dhuroi shuma marramendëse në ndihmë të viktimave të dhunës në familje

admin

“Këmbëngulja është në gjakun e saj”, Dua Lipa flet për rrugëtimin në muzikë në një intervistë të fundit

admin

“Tingujt e qetësisë”, Arilena Ara do të mbajë recital live në sheshin “Nënë Tereza”

admin

Arbenita e shqetësuar pasi mbeti e bllokuar në Londër, “Nuk mund ta takoj Feron”

admin

Emily heq “mendjen” nga koronavirusi (FOTO)

admin

Çfarë thonë studimet për përqafimin nga prindërit?

admin