Filiçe: Po shqyrtohet përdorimi i hidroklorikinës me azitromicinë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe njoftoi se organet kompetente në vendin tonë po shqyrtojnë përdorimin e kombinimit të plakenilit ose hidroklorikinës me azitromicinën si terapi kundër virusit korona.

“Ata janë të dhëna të fundit në lidhje me kombinimin e atyre dy ilaçeve kundër malarias dhe një antibiotiku. Ata tani te ne janë në fazë të përgatitjes së protokollit nga Fakulteti i Farmacisë, nesër Komisioni për Sëmundje Ngjitëse do të shqyrtojë protokollin, do të prezentohen studimet klinike dhe do të merret vendim. Ne e kemi antibiotikun. Formën e ilaçeve kundër malarias nuk e kemi. Kemi komunikuar për ta siguruar atë”-pohoi Filipçe.

Hidroklorikin përdoret për të trajtuar malarian, ndërsa azitromicina është antibiotik që përdorur për të trajtuar shumë lloje të ndryshme të infeksioneve, të tilla si infeksione të frymëmarrjes, infeksione të lëkurës, infeksione në vesh, infeksione në sy dhe sëmundje seksualisht të transmetueshme.

Related posts

Nga e mërkura mbajtja e maskave dhe dorezave e detyrueshme për qytetarët e Kumanovës, Tetovës dhe Prilepit

admin

Ahmeti në Click Plus: T’i godasësh qytetarët në shportën e tyre, nuk është në rregull!

admin

Koronavirusi, 3 fshatra të Strugës mund të izolohen plotësisht

admin

Policia jep detaje për 33 vjeçarin nga Piroku që tentoi të ikë gjatë ‘orës policore’

admin

Qeveria vendos të mbyllet aeroporti Shkupit dhe të gjitha pikat kufitare

admin

Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në Maqedoni

admin