Australianët nuk duan t’ia dinë për koronavirusin, mijëra qytetarë ia mësyjnë plazheve

Kur duket se coronavirusi i ri ka kapluar thuajse të gjithë globin, ka disa qytetarë që tregohen kokëfortë dhe nuk pajtohen me urdhrat dhe këshillat e dhëna nga qeveritë.

Rasti më i fundit na vjen nga Australia. Edhe pse kryeministri i vendit Scott Morrison, ka urdhëruar që qindra plazhe të mbyllen, mijëra australianë kanë “pushtuar” plazhet, në këtë rrezik të “heshtur” si pasojë e virusit korona.

Po ashtu në vazhdën e masave parandaluese  për COVID-19, kryeministri Morrison me anë të një konference shtyp urdhëroi mbylljen e të gjitha bareve, kafeneve dhe restoranteve në Australi, gjithashtu u urdhërua mbyllja e dyzinë plazhesh në Sidney.

Ndërkaq, deri më tani në të gjithë kontinentin Australian, janë regjistruar 1,354 persona të infektuar me koronavirus, ndërsa numri i të vdekurve deri më tani është fiksuar në 7 persona, shkruajnë mediat e huaja. 

Related posts

Kroaci, 6 miliardë dollarë dëme nga tërmeti i 22 marsit

admin

Për 10 vite, 74.946 shtetas të Maqedonisë kanë marrë nënshtetësi nga vendet evropiane

admin

Turqia kapërcen pragun e 100 viktimave në 24-orëshin e fundit nga Kovid-19

admin

Lufthansa nga qershori do të rinis fluturimet në 130 destinacione

admin

Akuzohet për vrasjen e George Floyd, por mund të përfitojë mbi 1 milion dollarë

admin

Mbi 1.8 milion të infektuar në gjithë botën nga Covid-19

admin