Alarmon OBSH: Koronavirusi po përshpejton – barnat e paprovuara mund të bëjnë më shumë dëm

Pandemia e koronavirusit po përshpejton, por trajektorja e saj mund të modifikohet, tha sot kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit, duke u bërë thirrje vendeve të fillojnë një “sulm” duke testuar të gjitha rastet dhe duke vendosur në karantinë kontaktet e tyre të ngushta.

“Më shumë se 300,000 raste të COVID-19 janë raportuar deri më tani. Është shkatërruese, pandemia është duke u përshpejtuar, por ne mund të ndryshojmë trajektoren e saj,” tha Tedros Adhanom Gebrejesus në një konferencë virtuale për shtyp në Gjenevë.

“Ne nuk mund të fitojmë një lojë futbolli vetëm me mbrojtje. Ai gjithashtu duhet të sulmohet,” shtoi ai, duke u kërkuar njerëzve që të qëndrojnë në shtëpi dhe të vendosin masa fizike në distancë.

“Për të mposhtur virusin, ai duhet të sulmohet me taktika agresive dhe të synuara. Ai duhet të testojë çdo rast të dyshuar, të izolojë dhe trajtojë Ã §do rast të konfirmuar dhe të monitorojë dhe karantinojë çdo kontakt të ngushtë të tij,” tha shefi i OBSH-së.

Shefi i OBSH dënoi administrimin e ilaçeve për pacientët e infektuar me koronavirus përpara se komuniteti shkencor të mos pajtohej për efektivitetin e tyre.

“Studimet e ngushta dhe të rastit, bazuar në vëzhgimin, nuk do të na japin përgjigjet që na duhen. Dhënia e barnave të paprovuara mund të ngjallte shpresa të rreme dhe madje të bëjë më shumë dëm dhe të çojë në mungesë të barnave të nevojshme për të trajtuar sëmundje të tjera,” tha ai.

Related posts

OBSH: S’ka të dhënat që të shëruarit nuk mund të infektohen sërish

admin

OBSH: Koronavirusi nuk do të zhduket, do të duhet të mbrohemi

admin

Gjermani, rreth 4 milion qytetarë në punë me kohë të reduktuar

admin

Sllovenia ndan 3 miliardë euro për të shpëtuar ekonominë e saj nga koronavirusi

admin

Itali, bie nën 200 numri i vikamave në 24 orët e fundit

admin

Rusi, dy të vdekur nga rrëzimi i një avioni trajnues

admin