Nga Tirana në Vlorë, shqiptarët i binden masave për të luftuar koronavirusin qytetet të heshtura

Nga Tirana, në Lezhë, Durrës apo Vlorë. Të gjitha qytetet shqiptare janë të heshtura këtë të diel marsi. Qytetarët shqiptarë nga Jugu në Veri i janë bindur masave kufizuese të lëshuara nga qeveria për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pandemisë së rrezikshme që ka futur botën nën kthetra.

Rrugët e kryeqytetit janë të boshatisura dhe se nuk ka pothuajse fare lëvizje përveç makinave të policisë

Edhe qytetarët durrsakë janë treguar të bindur dhe nuk kanë thyer masat e qeverisë. Të vetmit që mund të lëvizin janë ata që kanë leje nga autoritetet.

Vlora si rrallë herë është boshatisur që prej ditës së djeshme. Si kurrë më parë Lungomare është e zbrazur nga makinat dhe njerëzit. Rrallë kalon ndonjë patrullë policie ose ushtrie. Të gjitha rrugët janë të zbrazura dhe qytetarët kanë qëndruar në shtëpitë e tyre.

Përpos uniformave blu asnjë person nuk shihet në rrugët e Lezhës. Gjithçka është e heshtur dhe banorët duket se po e kuptojnë rrezikun që u kanoset. Gjatë ditës së sotme nuk raportohet për masa nga ana e policisë kundrejt këmbësorëve apo automjeteve. Edhe në spitalin e Lezhës, numri i pacientëve është zbehur totalisht nga frika e infektimit.

Related posts

AGIM VELIU: VJOSA OSMANI NUK KA VEND NË LDK

admin

Borrell: Zgjidhja Kosovë-Serbi kurrë s’ka qenë e lehtë, por sot jemi këtu që të provojmë përsëri

admin

Anulohet “Epopeja e Dukagjinit”, njofton Daut Haradinaj

admin

​Thaqi kërkon që edhe zyrtarët korrektues të shpërblehen nga pako emergjente fiskale

admin

Vazhdojnë tensionet për prishjen e teatrit në Tiranë, 37 të arrestuar

admin

Mjeku i njohur shqiptar tregon se me çfarë ilaçesh janë shëruar 31 pacientët e prekur nga koronavirusi

admin