Kryetari i bashkisë Bergamo: Spitalet janë plot, njerëzit po vdesin në shtëpi

“Spitalet janë të mbushur plot, njerëzit po vdesin në shtëpi”. Kështu ka deklaruar kryetari i Bashkisë së Bergamos, Giorgio Gori gjatë një bisede telefonike me homologun e tij të Barit.

“Ne nuk jemi në gjendje t’i sjellim të gjithë në spital, prandaj ndodh që shumë njerëz vdesin në shtëpi”, u shpreh Gori.

“Unë bëra një hulumtim – thotë kryetari i Bergamos – duke krahasuar të dhënat e komunës time me ato të 12 të tjerëve dhe të dhënat e regjistrit për të vdekurit është katër me një”

Më tej ai jep edhe një shifër për të infektuarit, por sqaron se kjo shifër nuk është e saktë.

“Thuhet se në provincën e Bergamos janë 6216 të infektuar, por janë vetëm të sëmurët në kushte serioze që vijnë në spital, ndërsa të tjerët nuk llogariten në statistika” , ka deklaruar Gori, raporton Tgcom.

Related posts

Shumica e gjermanëve kundër lirimit të masave kufizuese

admin

Pse afroamerikanët janë më të rrezikuar nga koronavirusi?!

admin

Kina po rrezikohet nga një valë e re e epidemisë Covid-19

admin

Merkel: Ia vlen ta mbash Europën të bashkuar

admin

Në Zvicër, në mesin e 16 mijë të infektuarve nga koronavirusi, 12 raste janë nga radhët e shqiptarëve

admin

Lajm i hidhur nga Infektivi/ Preket nga koronavirusi mjeku që u rikthye nga pensioni në vijën e parë të luftës

admin