Coronavirusi: A duhet ta pastrojmë telefonin shpesh?

Përhapja e vazhdueshme e koronavirusit i ka bërë njerëzit të dyshojnë në sjelljet e tyre të përditshme. Si të punojmë nga shtëpia? A duhet të shkojmë në palestër? Sigurisht, këshilla që u jepet të gjithëve është të izolimi nëse keni simptoma, shmangia e takimeve sa më shumë që të jetë e mundur dhe larja e rregullt e duarve.

Kështu që po, një nga sjelljet tona e cila kërkon ndryshim të menjëhershëm duhet të jetë pastrimi i telefonit dhe pajisjeve të tjera elektronike siç është laptopi, rregullisht.

Telefonat janë pajisje shumë të zhytura. Deri në vitin 2011, telefonat po testoheshin për arsye të lidhura me higjenën, dhe u zbulua se një në çdo gjashtë pajisje mban gjurmë të materieve fekale.

Tani, pandemia globale do të thotë që higjena është më e rëndësishme se kurrë, dhe kjo shtrihet edhe në pajisjen tuaj të preferuar.

Bakteret përfshirë ato që shkaktojnë koronavirusin, mund të jetojnë në sipërfaqe deri në tre ditë, thuhet sipas profesorëve nga Princeton dhe Universiteti i Los Angeles.

Related posts

Nisin testimet e vaksinës për Covid-19 në bazën sekrete të qeverisë britanike

admin

Itali, bie nën 200 numri i vikamave në 24 orët e fundit

admin

Afrika mund të regjistrojë “190,000 viktima nga koronavirusi” brenda një vit

admin

Bie ndjeshëm numri i të prekurve në Itali, të shëruarit trefishohen

admin

Mes frikës dhe kaosit nga koronavirusi ka arsye për shpresë, ja disa efekte pozitive

admin

Airbus shënon humbje prej 481 milionë eurove në tremujorin e parë

admin