Conte: Kriza më e rëndë që nga Lufta e Dytë Botërore

Në Itali do të qëndrojnë hapur vetëm supermarketet dhe farmacitë, për të mundësuar plotësimin e nevojave jetike të njerëzve, ndërkohë që çdo aktivitet prodhues dytësor do të mbyllet.

Kështu është shprehur kryeministri Giuseppe Conte, në një kohë kur dje numri i të vdekurve brenda 24 orëve si pasojë e Covid-19 theu rekord; saktësisht 793 viktima.

“Është kriza më e vështirë që vendi po jeton që nga Lufta e Dytë Botërore. Do të vijojnë të qëndrojnë të hapura të gjitha supermarketet, dyqanet ushqimore. Nuk ka asnjë arsye për të ndenjur në radhë dhe për të nxituar për blerje. Do të qëndrojnë hapur farmacitë, shërbimet bankare, postat; do të sigurojmë të gjitha shërbimet thelbësore publike, siç është transporti”, u shpreh Conte.

Në Itali raportohen 53,578 të infektuar dhe 4,825 viktima.

Related posts

FAO: Numri i të uriturve në Afrikë mund të rritet për pesëfish

admin

Brazili vendi i dytë që regjistron mbi 50 mijë vdekje nga koronavirusi

admin

Italia regjistron numrin më të ulët të viktimave që nga izolimi i 8 marsit

admin

Linjat hekurudhore në Itali rifillojnë punën, niset treni i parë me 192 pasagjerë

admin

Italia dhe Spanja janë dy vendet më të prekura nga virusi Korona

admin

SHBA, test brenda pak minutave për koronavirusin

admin