Britani,​18-vjeçari vdes nga koronavirusi

Një 18-vjeçar ka vdekur nga koronavirusi duke shënuar fatalitetin më të ri në Britaninë e Madhe, duke shtuar kështu bilancin e viktimave në 281, ndërkohë që janë regjistruar edhe 665 raste të reja me këtë sëmundje të rrezikshme.

Kryeministri britanik Boris Johnson ka kërcënuar të mbyllë parqet nëse njerëzit nuk e mbajnë distancën e tyre sociale, transmeton KosovaPress.

Ai u kërkoi familjeve të qëndrojnë larg dhe në vend të kësaj festojnë Ditën e Nënës përmes Skype dhe komunikimeve të tjera të largëta.

Në një mesazh të ashpër për publikun nga Downing Street këtë pasdite, Johnson tha se edhe pse ai kupton përfitimet e shëndetit fizik dhe mendor të hapësirave të hapura, ai do të ndërmarrë hapa drastikë për të mbrojtur shëndetin.

“‘Duhet të mendojmë për llojet e masave që kemi parë në vendet e tjera që janë detyruar të sjellin kufizime në të gjitha lëvizjet e njerëzve. Unë nuk dua ta bëj këtë sepse jam përpjekur të shpjegoj përfitimet e shëndetit publik,” tha ai.

Vërejtjet janë një ngritje e presionit nga Downing Street, por ka të ngjarë të rezultojë në rritje të kërkesave për veprimin që do të zhvillohet menjëherë në përputhje me shtetet e tjera – me disa që thonë se duhet të ishte bërë tashmë.

Related posts

Afro 300 mijë të vdekur nga Covid-19, mbi 4 milion e 300 mijë të infektuar

admin

Xhonson iu drejtua kombit për herë të parë pas sëmurjes me Kovid-19

admin

Trump tërhiqet nga ideja për vendosjen e Nju Jorkut në karantinë

admin

Modelja nuk përmbahet, publikon imazh në shtrat me partnerin

admin

SHBA, demokratët propozojnë reforma të thellë në polici

admin

SHBA, mbi 2,5 milionë raste me COVID-19

admin