SHBA e konsideron të pamjaftueshëm vendimin e Kurtit për taksën

HOMELAJMEKOSOVËSHBA E Konsideron Të Pamjaftueshëm Vendimin E Kurtit Për Taksën

SHBA e konsideron të pamjaftueshëm vendimin e Kurtit për taksën

March 21, 2020

Qeveria amerikane i ka konsideruar të pamjaftueshme masat e marra nga Qeveria e Kosovës për heqje të tarifës 100 për qind në lëndën e parë në prodhimet e importuara nga Serbia dhe Bosnje Hercegovina.

Një burim brenda Qeverisë së Shteteve të Bashkuara ka thënë me shkrim për Radion Evropa e Lirë se vendimet e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti shihen si mënyrë për të blerë kohë.

“Kjo nuk është e mjaftueshme për SHBA-në. Pse të presim? Kjo duket sikur mënyrë për të blerë kohë. Qëndrimi ynë është se tarifat duhet të largohen plotësisht sepse ato dëmtojnë ekonominë e Kosovës”, ka thënë ky zyrtar amerikan.

Kjo deklaratë vjen pas vendimit të marrë të premten nga Qeveria e Kosovës për heqjen e tarifës për importin e lëndës së parë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar në Facebook se “u votua me 10 vota për dhe 2 abstenime vendimi për të liruar nga tarifa 100% importin e lëndës së parë nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina”.

Kuri mes tjerash ka thënë se deri më 1 prill Qeveria e Kosovës do të nxjerrë një vendim tjetër për vënien e masave të reciprocitetit në vend të tarifës 100%.

Lidhur me reagimin e kryeministrit Kurti kanë reaguar edhe shoqëri civile në Kosovë.

Instituti i Kosovës për Politika Evropiane [EPIK] ka thënë të ketë mirëpritur vendimin e Qeverisë së Kosovës për heqjen të tarifës.

Sipas këtij Instituti, tarifa 100% është në kundërshtim të Marrëveshjes për Tregti të Lirë të Evropës Qendrore (CEFTA) dhe në kundërshtim me frymën e Marrëveshjes Stabilizim-Asocimit (MSA).

“Vendimi i sotëm siguron që Kosova të respektojë obligimet që burojnë nga procesi integrues, avancon bashkëpunimin rajonal dhe krijon mjedis të nevojshëm politik për avancimin e perspektivës evropiane të Kosovës”, thuhet mes tjerash në komunikatë.

Taksa 100 për qind ishte vënë nga Qeveria e kaluar e Kosovës në nëntor të vitit 2018.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë kundërshtuar vazhdimisht zbatimin e kësaj mase.

Së fundmi, disa senatorë amerikanë kanë thënë që nëse Kosova nuk heq tarifën dhe nuk është e përkushtuar plotësisht për paqe, SHBA-ja duhet të shqyrtojë mundësinë e tërheqjes së trupave nga Kosova.

Ky qëndrim është përkrahur edhe nga i dërguari i Shtëpisë së Bardhë për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell.

Taksa është përmendur si arsyetim edhe nga Lidhja Demokratike e Kosovës për prishje të koalicionit qeverisës me Lëvizjen Vetëvendosje.

Përvec pakënaqësive për shkarkimin e Agim Veliut nga pozita e ministrit të Brendshëm, kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka thënë se nuk pajtohet me qëndrimin e kryeministrit Kurti për heqje graduale të kësaj mase.

Për këtë arsye, Mustafa ka përmendur nisjen e procedurave për mocion të mosbesimit kundër qeverisë Kurti në Kuvendin e Kosovës./Rel

Related posts

‘Jetimat e Ballkanit’ ndihmojnë 50 familje në Klinë me gjëra ushqimore dhe higjienike

admin

Kufiri Shqipëri-Kosovë, nuk kërkohen testet negativë për Covid-19

admin

Kosova hap kufirin me Shqipërinë, s’ka më vetizolim 7-ditor

admin

Vendimi i Qeverisë po rrezikon qytetarët e Kosovës, të gjithë janë mbledhur në turma për ta marrë socialin

admin

SHBA-ja ndihmon Kosovën me 1.1 milion dollarë për të luftuar koronavirusin

admin

Serbia heq gjendjen e jashtëzakonshme

admin