Rusia do të dërgojë specialistë dhe ndihma në Itali

Rusia do të dërgojë specialistë dhe pajisje në Itali për të ndihmuar vendin apenin që të luftojë koronavirusin e ri, pas një rekordi prej afro 800 viktimash, të regjistruara sot, njoftoi Kremlini.

”Presidenti rus, Vladimir Putin konfirmoi gatishmërinë e Rusisë për të siguruar ndihmën e nevojshme operative dhe dha detaje konkrete, gjatë një bisede telefonike që zhvilloi sot me kryeministrin italian, Giuseppe Conte”, sipas një njoftimi për shtyp të Kremlinit.

”Rusia në veçanti do të dërgojë në Itali mjete të mbrojtjes, sisteme të lëvizshme (…) për dezinfektimin aerosol të transportit, pajisjeve mjekësore si dhe dërgimin e specialistëve për të siguruar ndihmë praktike në zonat më të prekura nga pandemia”, thuhet në deklaratë.

Në Rusi, ka deri tani 306 raste të COVID-19, por asnjë viktimë.

Related posts

Virusi korona mbyll 30 qytete të mëdha në Turqi

admin

NASA bën gati për 37 ditë respiratorin e ri për të infektuarit me COVID-19

admin

SHBA, 53 mijë viktima nga COVID-19, 2 494 në 24 orët e fundit

admin

​Tërmet në Turqi, tre të plagosur

admin

Statuja e Krishtit vishet si “mjek” në nder të bluzave të bardha, mesazh edhe në shqip

admin

Nju Jork, përhapja e virusit po ngadalësohet

admin