Filipçe: Presim rritje të numrit të personave të infektuar, situata mbetet stabile

Pas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë se janë diagnostikuar edhe nëntë persona tjerë më koronavirus deri në orën 12:00, në këto momente ministri Filipçe në konferencën për shtyp njoftoi evidenca për personat e infektuar do të kumtohet vetëm njëherë në ditë, shkruan Gazeta Express.

Të gjitha rastet e konfirmuara kanë lidhje me pacientët që paraprakisht janë diagnostikuar me koronavirus.

“Gjendja e pacientëve në Klinikën infektive mbetet e pandryshuar. Pacientët që janë në shërim shtëpiak, mbeten në kontakt me shërbimet spitalore dhe janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Punëtorët shëndetësore janë të pajisur në mënyrë të duhur në të gjitha spitalet në vend, duke e përfshirë edhe atë të Dibrës ku situata është më e rënduar”, tha Filipçe.

Ministri gjithashtu potencoi se prej sot është në funksion edhe “Call Centre” që do të jetë në shërbim të qytetarëve për të pyetur rreth simptomave dhe mundësisë për t’u testuar për koronavirus./Gazeta Express/

Related posts

RMV thyen rekorde, vitin e kaluar ka importuar 41.479 automjete të përdorura

admin

Ejup Alimi dhe Ismet Guri dënohen me nga 3 vjet e 6 muaj burg për manipulime zgjedhore

admin

Osmani: Presim që KE të prezantojë kornizën e bisedimeve me 3 qershor

admin

Cërvenkovski: Do ta ngrijë antarësinë time në LSDM

admin

Virusi korona, Pendarovski: Të hënën mblidhet Këshilli i Sigurimit

admin

Pas Shkupit, Kumanova me më shumë të infektuar nga Kovid-19

admin