Filipçe: Presim rritje të numrit të personave të infektuar, situata mbetet stabile

Pas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë se janë diagnostikuar edhe nëntë persona tjerë më koronavirus deri në orën 12:00, në këto momente ministri Filipçe në konferencën për shtyp njoftoi evidenca për personat e infektuar do të kumtohet vetëm njëherë në ditë, shkruan Gazeta Express.

Të gjitha rastet e konfirmuara kanë lidhje me pacientët që paraprakisht janë diagnostikuar me koronavirus.

“Gjendja e pacientëve në Klinikën infektive mbetet e pandryshuar. Pacientët që janë në shërim shtëpiak, mbeten në kontakt me shërbimet spitalore dhe janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Punëtorët shëndetësore janë të pajisur në mënyrë të duhur në të gjitha spitalet në vend, duke e përfshirë edhe atë të Dibrës ku situata është më e rënduar”, tha Filipçe.

Ministri gjithashtu potencoi se prej sot është në funksion edhe “Call Centre” që do të jetë në shërbim të qytetarëve për të pyetur rreth simptomave dhe mundësisë për t’u testuar për koronavirus./Gazeta Express/

Related posts

Në Kërçovë 81 persona në izolim

admin

MPB-Prokuroria: Zgjedhjet kaluan në atmosferë të qetë, korrekte dhe demokratike

admin

Stoltenberg: Moment historik për Maqedoninë e Veriut, tani në NATO do të valojnë 30 flamuj

admin

BP: Nuk priten probleme në sektorin financiar

admin

Përgjegjësia disiplinore për inspektorin nga Shkupi, përdori transmetimin e drejtpërdrejtë në facebook

admin

Spitali mobil do të jetë gati javën e ardhshme

admin