Virusi na ndryshoi zakonet, nuk ka më dasma e festa, varrimet vetëm nga familja

Kovid -19 ka zhdukur ritet fetare dhe zakonet shqiptare.

Nëse në familjen tonë vinte në jetë një bebe të gjithë të afërmit me lule në dorë shkonin në spital për t’i uruar foshnjës jetëgjatësi.

Por tashmë bebin e sapolindur na spital nuk e sheh as babai,por vetëm mjekët dhe nëna.

Shoqëria jonë beson nëse data e dasmës ndryshon, sjell fatkeqësi tek çifti i ri. Por kjo bestytni në kohën e koronavirusit nuk besohet më. Agjencitë martesore po përballen me një lumë telefonatash ku nuset anulojnë datën e dasmës, për pasojë në këtë pranverë deri më tani Sonila Guberi,nuk ka dhënë asnjë fustan me qira.

Pas gëzimit të jetës,zakonet ndryshuar edhe tek fatkeqësitë njerëzore. Tashmë personi që ka ndërruar jetë shoqërohet vetëm nga familjarët,pra jo më shumë se 4 persona.

Ne po ndryshojmë kulturën dhe zakonet tona,kjo për të shmang kontaktin me shumë njerëz dhe për tu mbrojtur nga koronaviruesi. Një dasmë e anuluar sot sjell një familje të shëndetshme nesër./t.ch

Related posts

Lajçak bisedon me udhëheqësit kosovarë për rifillimin e dialogut

admin

Renditja e 10 portierëve më të mirë në botë – befasi në disa pozita

admin

Thaçi kërkon gatishmëri për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme

admin

Limaj në përvjetorin e rënies së Luanit: Gjenerali që ka movituar mijëra ushtarë të UÇK-së

admin

Presidenti Thaçi: Qytetarët dhe policia nuk janë të obliguar që ta zbatojnë vendimin e qeverisë sepse kështu bëjnë vepër penale

admin

THAÇI PAS TËRMETIT: POPULLI I KOSOVËS SOLIDARIZOHET ME POPULLIN MIK KROAT

admin