Stoltenberg i shkruan Spasovskit: Maqedonia është anëtarja e 30-të e NATO-s

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka njoftuar autoritetet e Maqedonisë së Veriut se vendet anëtare të NATO-s kanë përfunduar me ratifikimin e Protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO dhe Maqedonia e Veriut duhet të dërgojë dokumentin e ratifikuar.
“Sot, do të dërgojmë dokumentin tonë të ratifikimit në Uashington. Javën e ardhshme do të dorëzohen në Uashington dhe me këtë, Maqedonia e Veriut do të jetë vendi i 30-të i NATO-s. Është moment i madh historik. Është përmbushur qëllimi strategjik për stabilitet të shtetit dhe për siguri të qytarëve”, shkroi kryeministri teknik, Oliver Spasovski.

Related posts

Shtrenjtohet benzina, çmimi i dizelit mbetët i njëjtë

admin

Një mendim ndryshe për Covid 19 – Jeta s’mund të ndalet pa afat

admin

MPB: Arrestohen 42 persona, nuk respektuan orën policore

admin

Filipçe: Kulmi i koronavirusit në shtet në fund të muajit prill

admin

Rekorderi ALI AHMETI: Fitoi 7 palë zgjedhje parlamentare në kampin shqiptar në Maqedoni të Veriut

admin

Kartat e identitetit dhe patentë shoferët do të dorëzohen në adresa shtëpiake

admin