OBSH apel të rinjve: Nuk jeni të pathyeshëm ndaj Covid-19

Organizata Botërore e Shëndetit ka lëshuar një paralajmërim të ashpër për të rinjtë gjatë pandemisë së Covid-19, të cilët besojnë se mosha e tyre mund t’i mbrojë ata nga sëmundja.

“Sot, unë kam një mesazh për të rinjtë: Ju nuk jeni i pathyeshëm. Ky koronavirus mund të ju fusë në spital me javë të tëra, madje mund t’ju vrasë. Edhe nëse nuk sëmureni, mund të jenë zgjedhjet që bëni. ndryshimi midis jetës dhe vdekjes për dikë tjetër,” tha të premten Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Sipas Tedros, një nga gjërat që ne jemi mësuar është se megjithëse të moshuarit janë goditur më së shumti, të rinjtë nuk kursehen.

“Të dhënat nga shumë vende tregojnë qartë se njerëzit nën 50 vjeç përbëjnë një pjesë të konsiderueshme të pacientëve që kërkojnë shtrimin në spital,” tha Tedros.

Related posts

SHBA-ja akuzon Kinën për hakim të kërkimeve rreth koronavirusit

admin

Maas: Gjermania gjatë presidencës do të mbështesë anëtarësimin e Maqedonisë dhe Shqipërisë në BE

admin

Futet me veturë në sheshin e Kievit, godet kalimtarët e rastit – humbin jetën dy persona

admin

OBSH paralajmëron: Lirimi i masave shtrënguese mund të rishfaqë COVID-19

admin

Franca konfirmon hapjen nga 11 maji

admin

Të pavërtetuara deklaratat e Trump për gjetjen e ilaçit kundër Covid-19

admin