Klubet e Serie A janë kundër idesë që Liga e Kampionëve të zhvillohet në fundjavë për tu mbyllur edicioni

Është raportuar se disa klube të Serie A janë të gatshme të hedhin poshtë idenë për të luajtur ndeshjet e Ligës së Kampionëve dhe Ligës së Evropës në fundjavë, pasi po nxitohet për të përfunduar sezonin.

Të gjitha garat kryesore evropiane janë ndalur gjatë pandemisë coronavirus, me shpresë për të rifilluar më 2 maj. Më shumë takime janë planifikuar këtë javë për të diskutuar kalendarin që do të vazhdojë tutje, por agjencia e lajmeve Adnkronos dhe faqja Calcio e Finanza raportojnë se një plan tashmë nuk është pranuar.

Është raportuar se disa klube të Serie A janë të gatshme të hedhin poshtë idenë për të luajtur ndeshjet e Ligës së Kampionëve dhe Ligës së Evropës në fundjavë, pasi po nxitohet për të përfunduar sezonin.

Të gjitha garat kryesore evropiane janë ndalur gjatë pandemisë coronavirus, me shpresë për të rifilluar më 2 maj.

Më shumë takime janë planifikuar këtë javë për të diskutuar kalendarin që do të vazhdojë tutje, por agjencia e lajmeve Adnkronos dhe faqja Calcio e Finanza raportojnë se një plan tashmë nuk është pranuar.

UEFA dhe Shoqata Evropiane e Klubeve kishin rënë dakord për të hequr kufizimet që ndalojnë garat e UEFA-s të zhvillohen në fundjavë.

Sidoqoftë, raportohet se shumica e klubeve të Serie A kanë paralajmëruar tashmë që nuk do ta pranojnë këtë ndryshim dhe do të luajnë vetëm ndeshjet e kampionatit vendas të shtunën dhe të dielën.

Presidenti i FIGC, Gabriele Gravina përsëriti sot se ideja fillestare është të rifillojë më 2-3 maj, por gjithçka varet se sa shpejt kalon pandemia e coronavirusit. Plani është të përfundojë deri më 30 qershor, megjithëse ato mund të shtyhen edhe në korrik nëse është e nevojshme. /Telegrafi/

Related posts

Bllokohet futbollisti i Realit: “Do ta arrestojmë, nuk na interesojnë milionat e tij”

admin

Shalland ka një datë tjetër të sfidës me Maqedoninë?

admin

Tre ekipe të mëdha pas Torresit të Valencias

admin

Skuadrat të ndara, 6 nuk duan të vazhdojë sezoni

admin

Të mërkurën , FSHF takim me krerët e klubeve

admin

Pedro do të largohet si futbollist i lirë nga Chelsea, sa shumë skuadra pas spanjollit

admin