Haziri – VV’së: Kuvendi s’mund të ndalet, nuk jemi në gjendje të jashtëzakonshme

Nënkryetari i LDK’së Lutfi Haziri thotë se Kosova aktualisht është në gjendje Emergjente të Shëndetit Publik dhe jo në gjendje të jashtëzakonshme, prandaj sipas tij, Kuvendi i Kosovës mund të mblidhet dhe të funksionojë normalisht. 

Kështu ai i është përgjigjur VV’së, zyrtarë të së cilës thanë se në kohën kur po luftohet koronaviorusi, është e pamundur mbajtja e një seance në Kuvendin e Kosovës. 

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmire Mulhaxha Kollçaku që me profesion është epidemiologe ka deklaruar se nuk ka kushte për mbajtje të seancës, pak pasi që LDK’ja dorëzoi nënshkrimet për mocionin.

“Kuvendi nuk mund të ndalet. Osmani është juriste dhe nuk e injoron askënd që çon iniciativë apo kërkesë në përputhje me ligjin në Kuvend”, theksoi Haziri.

Related posts

Limaj në përvjetorin e rënies së Luanit: Gjenerali që ka movituar mijëra ushtarë të UÇK-së

admin

Thaçi e dërgon në Kushtetuese vendimin e Qeverisë për kufizim të lëvizjes së qytetarëve

admin

Tregon Albin Kurti: Thaçi më tha hiqe taksën shkojmë bashkë në Uashington

admin

Presidenti Thaçi sot vendos për njërën nga dy mundësitë, ose do të ketë qeveri të re, ose zgjedhje

admin

Kushtetuesja në Kosovë i jep të drejtë Thaçit: Kufizimi i lëvizjes mund të bëhet “vetëm me ligj”

admin

Thaçi: Bashkimi i shqiptarëve në Luginë dha rezultat

admin