Haradinaj: Nuk marrë pjesë në asnjë qeveri ku flitet për ndarjen e Kosovës

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se nuk merr pjesë në asnjë Qeveri ku flitet për ndarjen e Kosovës. Ndonëse, ai sot ka biseduar me kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa, të cilit i ka thënë se partia e tij do ta votojë mocionin për rrëzimin e Qeverisw Kurti.
“Nuk marrë pjesë në asnjë qeveri ku flitet për ndarjen e vendit tem, apo korrigjim të kufijve”, ka thënë Haradinaj në Pressing.

Ai ka thënë se këtë qëndrim ia ka thënë sot edhe kryetarit Isa Mustafa. “U siguruam që të garantohemi që të mos ketë ndarje të Kosovës. U siguruam që Kosova të mos jetë temë diskutimi për territore, korrigjimi e kështu. Një kontratë për njohje është e nevojshme”, tha Haradinaj.

Ai tha se taksa duhet të shfrytëzohet për kontratën e njohjes së ndërsjellë për njohje mes Kosovës dhe Serbisë.

“Taksën duhet me ndërlidhë me një kontratë për njohje, me një garancë që çështja e territoreve, ndarjeve, nuk do të jetë në tavolinë”, ka thënë ai. Haradinaj ka thënë se pas votimit të mosbesimit nevojitet një qeveri e unitetit. “Nevojitet qeveri uniteti, nuk është kjo kohë për përçarje”, theksoi Haradinaj.

Tutje, Haradinaj ka thënë se nuk ka qenë momenti që të provokohen konflikte politike sikur këto të fundit, që po çojnë në rrëzimin e Qeverisë.

Related posts

Kosovë, Vetëvendosje kërkon interpelancë mbi heqjen e reciprocitetit ndaj Serbisë

admin

Manastirliu: “Nëse keni mundësi punoni nga shtëpia dhe pas lehtësimit të masave”

admin

Veseli: Qeveria në ikje po e rrezikon sovranitetin e veriut të Kosovës

admin

Kurti: Rrëzimi i qeverisë ishte një plan, s’pendohem për shkarkimin e Veliut

admin

Maqedonia mer një PO të vërtetë, kurse Shqipëri një PO në formë shuplake

admin

Viktima e 9 në Shqipëri, vdes 52-vjeçarja e prekur nga koronavirusi

admin