Dr. Mikiç: Herët për parashikime, ne jemi akoma në fillim të pandemisë

Fillimi i pandemisë së koronavirusit në vendin tonë është i butë, por nuk mund të themi saktësisht se cila do të jetë dinamika në periudhën në vazhdim, tha epidemiologu Vladimir Mikic, nga Instituti i Shëndetit Publik, për emisionin 360 Gradë, në Alsat.

Siç tha ai, pritjet janë që rritja e temperaturave të ditës duhet të zvogëlojë aktivitetin e virusit, siç është rasti me shkaqe të tjera të infeksioneve të mushkërive, por ai theksoi se është një virus i ri dhe fotografia e plotë do të merret në periudhat që pasojnë. Mikiç bëri thirrje për vëmendje për higjienën personale dhe distancën sociale midis njerëzve.

Related posts

BFI-ja sot hap dyert e xhamive për besimtarët mysliman

admin

Taravari nuk mund te fitoj ne Maqedoni, te pakten shpreson te fitoj Kurti ne Kosove(FOTO)

admin

Havziu: Të punësuarit të kenë kujdes se çfarë kontrata firmosin

admin

Mbi 500 paraqitje për mosrespektim të masave nga punëdhënësit

admin

Vdesin 6 pacient me koronavirus në Maqedoni, në total 44 viktima

admin

Mançevski: Edhe në MPB ka të infektuar me Covid-19

admin