Dasmat në Angli do të bëhen me pesë persona, të tjerët do të ndjekin ceremoninë përmes Skype

Numri i personave në një dasmë në Angli, gjatë krizës së coronavirusit në kishë do të kufizohet me vetëm pesë persona.

Sipas rregullave të kishës, të pranishëm do të jenë vetëm prifti, nusja, dhëndri dhe dy dëshmitarë.

“Numri i personave në kishë do të jetë i kufizuar, mirëpo të afërmit ose miqtë e familjes mund të ndjekin ceremoninë përmes platformave të tilla si Skype”, u deklaruan nga Kisha e Anglisë.

“Përveç nuses dhe dhëndërit, distanca fizike duhet të respektohet sa është e mundur”, u shprehën ata.

“Prifti nuk ka pse të prek unazat për t’i bekuar ata, as nuk duhet të prekë duart e çiftit si pjesë e një lutje ose bekimi, kështu që është e mundur që shërbimi të vazhdojë me parime kufizuara”, është thënë më tej. /Telegrafi/

Related posts

Ministri norvegjez: E kemi vënë nën kontroll pandeminë Covid-19

admin

Fatih Terim , pozitiv me “Covid 19”

admin

Bill Gates ka një plan për të fituar luftën kundër Covid-19

admin

Covid-19 në SHBA, mbi 2 mijë të vdekur brenda 24 orëve

admin

Mbetet i qëndrueshëm numri i të prekurve në Itali, buletini i 24 orëve të fundit

admin

SHBA-të urojnë Maqedoninë e Veriut për anëtarësimin në NATO

admin