Covid-19/ Konfirmohet: SHBA kufizon udhëtimet drejt Kanadasë dhe Meksikës

Gjatë një konference të mbajtur ditën e sotme, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo konfirmoi se SH.B.A. ka vendosur të “kufizojë udhëtimet jo thelbësore” me Meksikën, përtej kufirit të tyre të përbashkët.

Pompeo diskutoi edhe për kufizimin e udhëtimit në Kanada gjithashtu.

“Presidenti Trump njoftoi se Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja kanë rënë dakort së bashku për të kufizuar udhëtimet jo thelbësore në kufijtë tanë, ai hyn në fuqi në mesnatë. Shtetet e Bashkuara dhe Meksika kanë rënë dakord të kufizojnë udhëtime jo thelbësore përtej kufirit tonë të përbashkët. Të dy vendet tona e dinë rëndësinë e të punuarit së bashku për të kufizuar përhapjen e virusit, “tha Pompeo.

Marrëveshja midis Meksikës dhe Kanadasë do të hyjë në fuqi më datën 21 Mars.

Sipas bilancit të fundit, në SHBA numërohen 16.068 persona të infektuar, me një shifër mbi 2.269 raste vetëm në 24 orët e fundit. 219 ka arritur numri i viktimave, ku 12 janë shënuar vetëm ditën e sotme.

Top Channel

Related posts

Kriza e shkaktuar nga coronavirusi: Europol paralajmëron për mashtruesit e mundshëm

admin

Presidenti i përjetshëm Vladimir Putin

admin

Spanja heq kufizimet për turistët e huaj

admin

Salvini vlerëson ndihmën e mjekëve shqiptarë

admin

Turqi, pas mbylljes nga Koronavirusi të hënën do të rihapen qendrat tregtare

admin

Në kohën e virusit korona, Cardi B është shtruar me urgjencë në spital

admin