Filipçe: Kulmi i sëmundjes për afro një muaj, pritet që në vend të ketë rreth 2.000 të sëmurë nga Kovid-19

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe pret që në vendin tonë të ketë rreth 2.000 të sëmurë nga Kovid-19 dhe për një muaj të jetë kulmi i sëmundjes por nuk rekomandon që qytetarët këtë ta marrin si të saktë sepse bazohet në supozime.

“Secila virozë ka kulmin pas çka ulet numri i të infektuarve. Është rëndë të parashihet se kur do të jetë kulmi në vend dhe këtë që po e them duhet të merret me rezerva sepse bazohet në disa supozime, vlerësime dhe matematika. Ka mundësi që numri i të sëmurëve në shtetin tonë të arrijë deri në 2.000, ndërsa kulmi të jetë për rreth një muaji prej tani”, tha Filipçe në përgjigjen e pyetjes në konferencën për medie në Qeveri.

Related posts

‘Rritja e çmimeve’, ministri i ekonomisë inspekton marketet (VIDEO)

admin

Çfarë do të punojë nga nesër? Përgjigjet ministri Filipçe

admin

Koronavirusi në Maqedoni, për 74% më pak qytetarë në kafene dhe restorante

admin

Angelovska: Nga linja Kovid 1 e Bankës për Zhvillim janë miratuar 631 kredi pa interes

admin

Zjarr në Malësinë e Sharrit, digjen 5 kasolle bagëtish

admin

Filipçe: Presim raportin përfundimtar për të infektuarin në Veles

admin