Ekspertë juridikë në takim te Pendarovski për shtyrjen e zgjedhjeve

Profesorët Renata Deskoska, Gordana Siljanovska-Davkova, Denis Preshova, Tatjana Karakamisheva-Jovanovska, Jeton Shasivari, Svetomir Shkariq dhe Aleksandar Spasov, sot pasdite te presidenti Pendarovski do të mbajnë mbledhje që të gjendet modalitet juridik për shtyrjen e zgjedhjeve.

Në takim do të marrin pjesë edhe kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dhe kryeministri Oliver Spasovski.

Siç bënë të ditur nga Kabineti i Presidentit, në takimin e sotëm të liderëve në të cilin nga LSDM-ja morën pjesë Zoran Zaevi dhe Lupço Nikollovski, nga VMRO-DPMNE-ja, Hristian Mickovski dhe Gordana Siljanovska-Davkova, nga BDI-ja, Bujar Osmani dhe Izet Mexhiti, nga Aleanca për Shqiptarët, Ziadin Sela dhe Arben Taravari, nga Alternativa, Afrim Gashi dhe Skender Rexhepi, nga Lëvizja Besa, Bilall Kasami dhe Arianit Hoxha dhe nga PDSH-ja, Orhan Ibraimi dhe Frymëzim Dauti ishte arritur koncensus se zgjedhjet e parakohshme parlamentare të caktuara për më 12 prill, për shkak të situatës me koronavirusin duhet të shtyhen.

“Të pranishmit e autorizuan presidentin Stevo Pendarovski që menjëherë të thirr mbledhje me disa ekspertë të shquar që të gjendet modalitet juridik për shtyrjen e zgjedhjeve. Takimi është paraparë për në orën 16:00 në vilën Vodno”, bëhet e ditur në kumtesë.

Related posts

Ne SPB Tetove 1 inspektor i infektuar me COVID19

admin

Në Tetovë 230 persona janë në vetizolim

admin

Mickoski: Nuk duhet tani të ketë zgjedhje, nuk ka dilema se do fitojmë kur do të mbahen

admin

Llukarevska: Kompanitë në mënyrë vullnetare vendosin për masat

admin

Mbyllet spitali “Plodnost” në Manastir pasi një mjek del pozitiv ndaj Covid 19

admin

Shënohet viktima e dytë nga koronavirusi në Maqedoni

admin