17 raste të konfirmuara me coronavirus në Kosovë, dy nga të hospitalizuarit janë liruar në shtëpi

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se tashmë janë 17 raste të konfirmuara si persona të infektuar me coronavirus (COVID-19).

“Në laboratorin e mikrobiologjisë molekulare në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, deri më sot janë testuar gjithsej 271 mostra të dyshimta me Covid-19, dhe gjithsej 17 prej tyre kanë rezultuar pozitive”, tha Vitia.

Vitia bëri të ditur se janë 10 pacientë të cilët janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive e që sipas tij janë në gjendje stabile, përveç njërit nga ta i cili është më i moshuar, e për të cilin mjekët po asistojnë me oksigjenoo terapi.

“Informatat nga Klinika Infektive e QKUK-së, është se gjendja e te prekurve nga virusi që po trajtohen në këtë klinikë, e që aktualisht janë 10 pacientë, është stabile, me përjashtim të njërit prej pacientëve, më i moshuari nga ta, që kohë pas kohe po asistohet vetëm me oksigjenoterapi, pacientët e tjerë janë duke e marrë një trajtim mjekësor mbështetër dhe janë në gjendje stabile. Bile, dy nga të hispitalizuarit më parë janë liruar në shtëpi në gjendje stabile, dhe do të qëndrojnë në vetkarantinë”, tha Vitia në konferencën për medie. /Telegrafi/

Related posts

Nisin hetimet për të gjetur personin që kërcënoi me jetë Albin Kurtin

admin

AAK del fuqishëm kundër Borrellit: Ideja e ndryshimit të kufijve e dëmshme për paqen dhe stabilitetin e rajonit

admin

Arbana Xharra: Më parë vdes nga Coronavirusi sesa të përdorë respiratorë nga Turqia

admin

34 raste të tjera me koronavirus në Kosovë, 703 në total

admin

E TURPSHME: FALLANGAT E ALBIN KURTIT LINÇOJNË E MASHTROJNË NJERËZIT NË RRJETE SOCIALE

admin

Komisioni i Venecias nuk do të shqyrtojë kërkesën e qeverisë së Kosovës

admin