Pendarovski: Për momentin nuk ka nevojë për gjendje krize edhe për rajonet e tjera në shtet

Aktualisht nuk ka nevojë të shpallet gjendje krize në tërë territorin e shtetit, por nuk përjashtohet që nëse ka nevojë, të shpallet në periudhën në vazhdim, theksoi presidenti Stevo Pendarovski sonte pas takimit të Këshillit të Sigurisë, ku u informua për gjendjen me koronavirusin në vendin tonë.

Pas pothuaj dy orë e gjysmë të takimit, ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe iu referua gjendjes së fundit për të cilën, siç edhe u shpreh, Pendarovskit, lajmet janë pozitive.

“Në Qendër Zhupë dhe Dibër ka bashkëpunim të shkëlqyeshëm në terren mes Armatës dhe pjesëtarëve të Ministrisë së Punëve të Brendshme, si dhe me vetëqeverisjen lokale. Përkushtimi i shtetit është adekuat, nëse ka nevojë mund të shpallim gjendje krize”, theksoi presidenti Pendarovski.

Related posts

LAJMI FUNDIT

admin

Filipçe: 74 pacientë të shtruar në Klinikë, 15 në gjendje të rëndë

admin

Filipçe: Në fund të javës do të diskutojmë për hapjen e kufijve

admin

25-vjeçari përplas me makinë katër fëmijë, humb jetën fëmija 4 vjeç

admin

Filipçe: Lehtësimi i masave kufizuese varet nga rastet e reja me Covid-19

admin

Ahmeti: Pa nënën Shqipëri, UÇK-ja do ta kishte të vështirë të fitonte

admin