Kreu i KSHZ-së rekomandon shtyrjen e zgjedhjeve

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve i rekomandon institucioneve ta shqyrtojnë vendimin për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Kryetari i KSHZ-së, Oliver Derkoski thotë se para se gjithash është shëndeti i qytetarëve dhe se për çdo gjë tjetër ka kohë.
Me kokë të ftohtë dhe me logjikë të sillen vendime të logjikshme. Besoj se institucionet janë duke e ndjekur situatën çdo ditë. Shëndeti i qytetarëve është mbi të gjitha. Për çdo gjë tjetër ka kohë. Ne kemi reduktuar numrin e personave dhe aktiviteteve në KSHZ- deklaroi Oliver Derkoski, Kryetar i KSHZ-së.
Derkoski këto porosi i bëri në mbledhje të KSHZ-së, si pasojë e pamundësisë për të marr pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare. Kërkesat e KSHZ-së për kandidatët për deputet nuk janë shqyrtuar të gjitha nga Gjykatat Themelore. Derkoski i kujtoi organet gjyqësore se për një gjë të tillë i obligon ligji.
Janë të detyruar të na përgjigjen në kohë, apo thënë sipas ligjit brenda 24 orëve. Kjo kërkesë e jona është pa pagesë ashtu siç kishin dilema disa gjykatës se gjoja nuk janë bërë fletëpagesat për listat e kandidatëve etj. Është mirë të na përgjigjen në afat prej 24 orëve- tha Oliver Derkoski, Kryetar i KSHZ-së
Të hënën mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare tek presidenti. Temë diskutimi do të jetë situata me Coronavirusin dhe hapat e mëtejme të institucioneve.

Related posts

Një 19-vjeçare vdiq pasi dyshohet që s’mori trajtim në Infektivë, rezultoi negative por 8 policë dërgohen në karantinë

admin

Ora policore, dënim për 4 persona nga Haraçina dhe një nga Saraji

admin

Humb jetën një person ne fshatin Xhepçisht të Tetovës(FOTO)

admin

Zaev: Është koha që BDI-ja të kaloj në opozitë

admin

Filipçe: Piku i virusit korona në vend pritet në fund të muajit prill

admin

Qyteti turistik i Ohrit, dy muaj pa shërbime hotelierike

admin