42 të infektuar me koronavirus, si duket gjendja në Shqipëri

Ka shkuar në 42 numri i të prekurve nga koronavirusi në vend. 

Gjatë ditës së sotme u shtuan 4 raste te reja prandaj në Tiranë ka shkuar në 26 numri në total.

3 pacientë mësohet janë ne terapi  intensive ndërsa dihet se një prej tyre është një 50 vjecar nga Tirana.

Sipa ministrisë së Shëndetësisë, në 24 orët e fundit nga ana e Institutit të Shëndetit Publik në bashkëpunim me epidemiologët e Njësive Vendore të Kujdesit Shëndetësor, ka vazhduar pa u ndalur puna në terren, për identifikimin e rasteve dhe për gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara tashmë me Covid 19.

Janë testuar 27 persona të dyshuar, qytetarë dhe personel shëndetësor, prej të cilëve janë konfirmuar 4 raste të reja me COVID-19. Deri në këto momente janë testuar 532 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 42 raste:

Nga rastet e konfirmuara pozitivë:

Tiranë 26 raste
Durrës 5 raste (njëri prej të cilëve ka ndërruar jetë)
Lushnje 2 raste
Elbasan 2 raste
Fier 5 raste
Rrogozhinë 2 raste

Prej tyre:
17 janë të shtruar në spitalin Infektiv (nga Tirana, Durrësi, Fieri, Lushja dhe Rrogozhina).
Tre prej tyre janë në terapi intensive, një 66 vjeçar nga Lushnja dhe një 61-vjeçare nga Fieri dhe një 50 vjeçar nga Tirana.
Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Related posts

KURTI DHE KOMANDANTI I KFOR-IT FLASIN PËR GJENDJEN E SIGURISË NË VEND

admin

Koronavirusi, regjistrohet viktima e 8 në Shqipëri

admin

Tërnava: Xhamitë do të vazhdojnë të jenë të mbyllura edhe gjatë Ramazanit

admin

Fillon rënia e kurbës, sa raste të reja me koronavirus u konstatuan sot në Shqipëri

admin

Shqipëria me numër të ulët të rasteve të reja me COVID-19

admin

Shpend Ahmeti i ndan këngëtarit Sabri Fejzullahu “Çelësin e Qytetit”

admin