Çfarë i ndodh trurit tuaj nëse hani akullore?

Në stinën e verës akulloret janë përveçse shumë të shijshme  por edhe freskuese. Ato të japin mundësinë t’i konsumosh në shije të ndryshme, gjë e cila i bën aspak të mërzitshme. Akulloret janë të parapëlqyerat jo vetëm të fëmijëve por edhe të të rriturve.

Sipas një studimi të fundit të bërë nga një grup profesorësh në Universitetin e Tokios, është zbuluar se nëse hani një lugë të madhe akullore për mëngjes, mund të ndikojë në shpejtësinë e funksionimit të trurit. Për të vërtetuar këtë, profesorët japonezë kryen një eksperiment me një grup personash. Ata duhet të konsumonin çdo ditë në mëngjes 3 lugë me akullore. Pas kësaj ata duhet të përdornin kompjuterin për të realizuar një numër ushtrimesh mendore.

Pasi ky eksperiment u bë për disa ditë rresht, u vërejt se personat të cilët kishin ngrënë akullore, kishin reagime më të shpejta dhe ishin më të mirë në procedimin e informatave krahasuar me persona të tjerë të cilët nuk kishin ngrënë akullore për mëngjes.

Related posts

‘Selfie’ para pasqyrës, Arta Nitaj duket mahnitëse

admin

David dhe Victoria Beckham në projektin luksoz të ‘Zaha Hadid’ në Miami prej 24 milionesh ( FOTO )

admin

Dua Lipa do të regjistrojë emrin e saj si markë

admin

Nuk e fshehin më lidhjen, Oriola dhe futbollisti kosovar së bashku në karantinë?

admin

Angela Martini “çmend” me pozat e fundit

admin

Arbenita e shqetësuar pasi mbeti e bllokuar në Londër, “Nuk mund ta takoj Feron”

admin