Kosnett: Amerika kurrë nuk do të heqë dorë nga Kosova, pavarësisht kush është president

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Philip Kosnett, ka thënë se dëshiron që t’i sigurojë të gjithë se Amerika kurrë nuk do të heqë dorë nga Kosova, njofton Insajderi.

Në konferencën që u hap nga ish-presidentja, Atifete Jahjaga, dy amerikanët siguruan shqiptarët se lidhjet mes dy popujve do të jenë të lidhura ngushtë, pavarësisht ndërrimit të adiministratës në Shtëpinë e Bardhë.

Kështu u shpreh ai në konferencën e organizuar nga diaspora shqiptare, ku janë bërë bashkë dy ambasadorët amerikanë të dy shteteve shqiptare.

Madje, Kosnett shtoi se dëshiron që të lë shenjë edhe në angazhimin e diasporës përmes një programi të veçantë që angazhon të rinjtë jashtë vendit.

Ndërkohë, ambasadorja Kim, foli për situatën në Shqipëri dhe rolin e diasporës shqiptare.

Kim tha se diaspora duhet të luajë rol të rëndësishëm në zhvillimin e institucioneve demokratike, me theks ato të drejtësisë.

“Diaspora duhet të fokusohet në disa shtylla dhe t’i shtyj përpara ato”, tha ajo. /Insajderi

Related posts

Ambasada britanike në Prishtinë: Nuk është koha për manovrime politike

admin

Kriza e shkaktuar nga coronavirusi: Europol paralajmëron për mashtruesit e mundshëm

admin

Covid-19, çfarë fsheh Pekini?

admin

OBSH: Pandemia e COVID-19 po përkeqësohet në botë

admin

Kush e përhapi COVID-19? Përplasje mediatike mes Italisë dhe Spanjës

admin

“Çfarë bëri Kina për koronavirusin”, flet ambasadori kinez

admin