Sela porosit kreun e BFI-së: Qëndro larg politikës

Kreu i Aleancës për Shqiptarët Zijadin Sela e vlerëson skandaloze përfshirjen e subjekteve politike në punën e Institucioneve fetare dhe apelon deri tek kreu i ri iBFI-së që të mos bie pre e presioneve politike.

“Ish kreu i BFI-së e din më së mirë se nën kontroll të kujt ka qenë dhe çfarë ka bë. Është skandal ku një subjekt politik, kyçet dhe ndërhyn direkt në punët e një institucioni që me Kushtetutë është i pavarur, shteti është sekular, subjektet politike duhet të veprojnë konform këtij rregulli dhe mos të përzihen në punën e Bashkësive Fetare. Ne e kemi ditur që Bashkësia Fetare Islame ka punuar si shtab zgjedhor i Bashkimit Demokratik për Integrim dhe natyrisht që ka qenë skandaloze”, deklaroi Zijadin Sela, kryetar i ASH-së.

Kreu i ASH-së me porosi ndaj kreut të sapo zgjedhur të BFI-së.

“Unë e uroj zgjedhjen e sotme të kreut të ri të BFI-së, dhe i bëj apel, larg politikës, të predikojnë etikën dhe moralin”, tha Sela.

Related posts

Qeveria shqyrton mundësin e zgjatjes së gjendjes së jashtëzakonshme

admin

Shqyrtohet masa shtesë për personat mbi 65 vjet dhe nën 18 vjet

admin

Gazetari Vrangalla: Ministria mos manipulojë me numrin e të vdekurve nga koronavirusi

admin

Bombë në burgun e Tetovës

admin

Enden rrugëve të botës, paratë po ju harxhohen, presin që MPJ të bëjë diçka për t’i kthyer në vendlindje

admin

Rëndohet bilanci në Kumanovë, një viktimë dhe 21 raste të reja me COVID 19 në 24 orët e fundit

admin