Një vit më parë bota ndryshoi, u paraqit rasti i parë me Covid-19

Rasti më i hershëm me Covid-19 është zbuluar më 17 nëntor, disa javë para se autoritetet të vërtetojnë virusin e ri sipas mediave kineze.

Rasti i parë i dikujt të prekur Covid-19 mund të gjurmohet tek data 17 nëntor 2019, sipas raportimit të mediave nga të dhëna të papublikuara të qeverisë kineze.

Raporti në median ‘South China Morning Post’ thotë se autoritetet kineze kanë identifikuar së paku 266 njerëz që janë prekur nga virusi vitin e kaluar të cilët u shtrinë për kujdes shëndetësor, dhe rasti më i hershëm ishte 17 nëntori, disa javë para se autoritetet të njoftojnë emergjencën e virusit të ri.

Qeveria kineze ishte gjerësisht e kritikuar mbi përpjekjet për të mbuluar shpërthimin në javët e hershme, përfshirë edhe goditjet mbi mjekët të cilët u përpoqën të paralajmërojnë kolegët rreth virusit të ri Sars i cili ishte duke dalë në qytet e Wuhan’it të provincës Hubei, shkruan The Guardian.

Të dhënat e medias kineze, të cilat The Guardian thotë se nuk ka mundur t’i verifikojë, thonë se një 55 vjeçar nga province Hubei mund të ishte personi i parë I prekur me Covid-19. Pas një muaji pas kësaj date ishin pesë raste të reja të raportuara çdo ditë, thotë raporti, dhe më 20 dhjetor janë konfirmuar 60 raste.

Related posts

Tifozët e Dinamos në ndihmë të foshnjave në Zagreb

admin

Modelja e “Victoria’s Secret” është infektuar me Covid-19

admin

Trump beson se deri në fund të vitit SHBA-ja do ta ketë vaksinën për Kovid-19

admin

Gjermania shënon 141 vdekje e mbi 6 mijë raste të reja të virusit për 24 orë

admin

OBSH paralajmëron: Lirimi i masave shtrënguese mund të rishfaqë COVID-19

admin

Francë, kthimi në shkollë mbi baza vullnetare, maska gjatë transportit

admin