Kryeministri i Italisë: Të fusim Ballkanin në BE, ose do i kthejne sytë nga Rusia, Kina dhe Turqia

“Integrimi i Shqipërisë dhe vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian është një proces që duhet të “ndiqet absolutisht“. Kështu u shpreh sot kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte në një aktivitet me rastin e 45 vjetorit të Marrëveshjes së Helsinkit.

Conte ishte shumë i qartë dhe i drejtpërdrejt kur tha se nëse këto vende nuk bëhen pjesë e unionit atëherë do të kthejnë sytë nga Rusia, Turqia, apo Kina.

“Është një proces shumë kompleks dhe shumë delikat. Unë besoj se ky proces duhet të ndiqet absolutisht. Nëse nuk e arrijmë këtë objektiv, jo vetëm që do të rrezikonim të shohim këta partnerë të kthejnë vështrimin e tyre nga Evropa, por ne do të rrezikonim të shohim ata të kthejnë shikimin e tyre nga Rusia por edhe ndaj Turqisë, ose lojtarë të tjerë të rëndësishëm ndërkombëtarë të interesuar për të forcuar praninë e tyre në gadishullin e Ballkanit, të tilla si Kina dhe vendet e Gjirit”, deklaroi ai./ABC News

Related posts

Microsoft me një aplikacion komunikimi të ngjashëm me WhatsApp

admin

Engel: MCC nuk është dashur t’i bllokojë fondet për Kosovën

admin

Sllovenia ul pagat e deputetëve dhe ministrave, punëtorëve iu paguhet edhe marsi

admin

Çikago, 276 të burgosur infektohen me koronavirus

admin

BM, mbi 31 000 viktima nga COVID-19, 626 viktima në 24 orët e fundit

admin

Turqi, rritet në 356 numri i të vdekurve nga Koronavirusi

admin