57 vite nga tërmeti që shkatërroi Shkupin

57 vite më parë një tërmet goditi Shkupit ku rreth një mijë njerëz humbën jetën. 26 korriku është ndër momentet më tragjike të Shkupit.

Shënimi i 57-vjetorit të tërmetit katastrofal do të fillojë në përmendoren e viktimave të tërmetit në varrezat e Shkupit në Butel.

Tërmeti me 6.1 ballë ndodhi në orën 5:17 ndërsa 1.000 deri 1.100 persona humbën jetën. Pa vendbanim mbetën rreth 200.000 njerëz.

Hekurudha e vjetër sot është Muze i Bashkisë së Shkupit dhe paraqet simbol të tërmetit të madh. Ora e hekurudhës gjithmonë mban akrepat 5:17, për të rikujtuar tërmetin katastrofal.

Related posts

Ndërroi jetë lehona 27-vjeçare nga Kumanova e diagnostikuar me Kovid-19

admin1

Maqedoni: Prej sot inspektorët në terren, për lokalet që punojnë pas orës 18 do të ketë dënime të mëdha

admin

Këshilli i Sigurisë mblidhet në Vilën presidenciale “Vodno”

admin

Shumë largime nga puna në restorantet dhe kafenetë e Ohrit dhe Strugës

admin1

Maratona e Ohrit, do të zhvillohet në muajin gusht

admin1

Arsllani: Analizë e detajuar për pacientin 0

admin1